2008-05-26
Praktikertjänsts intranät uppmärksammat i webb-branschen

Till EPiServers användarträff blev Praktikertjänsts intranätredaktörer inbjudna för att berätta om företagets intranät som anses som ett av de bäst utvecklade i branschen.

 

– Praktikertjänst har lyckats med det som många företag och organisationer har problem med, nämligen att skapa ett intranät som de anställda använder dagligen i sitt arbete. Det sa EPiServers representant vid EPiServers användarträff i Stockholm i början av maj.


EPiServer är en av landets största leverantör av webbpubliceringsverktyg. Gäster på träffen var cirka 200 webbredaktörer, informatörer och andra som arbetar med webb.

 

Karen Kenney och Anna Densjö

Karen Kenney, till vänster, och Anna Densjö berättade om

Praktikertjänsts intranät.


Dit kom också webbredaktörerna Karen Kenney och Anna Densjö från Praktikertjänsts Informationsavdelning samt Ola Kroon från Inköpsavdelningen, för att berätta om utvecklingen av Praktikertjänst intranät. För att få en inbjudan att tala vid EPiServers användarträff krävs att man gjort något unikt med sitt intranät eller sin externa webb.

 

Anna Densjö och Karen Kenney berättade att Praktikertjänst bytte plattform från Lotus Notes till EPiServer år 2006 för att kunna göra intranätet mer dynamiskt och användarvänligt. Därefter har Praktikertjänst under en lång tid arbetat strategiskt med att utveckla och lägga till funktioner som höjer servicegraden för de anställda.

 

Viktigaste kommunikationskanalen

Intranätet, som är Praktikertjänsts viktigaste kommunikationskanal, innehåller information och verksamhetskritiska applikationer, bland annat månadsrapport, diskussionsforum, löneunderlag, och platsbank. Anna Densjö berättade att intranätet är en gemensam plattform och mötesplats för medarbetarna i Praktikertjänsts riksspridda organisation. Cirka 60 procent går in dagligen eller flera gånger i veckan.


– Det kan ses som en relativt hög siffra med tanke på att många i verksamheten inte sitter vid en dator hela dagarna utan arbetar med patienter, sade Karen.


Ett fokus i intranätet är personaliseringen. Informationen och funktionerna på intranätet är både riktade och behörighetsstyrda efter användarnas behov. Till exempel ser bara de som är verksamhetsansvariga månadsrapporten.

 

Decentraliserad organisation

Förutom informationsavdelningen finns i dagsläget cirka 30 intranätredaktörer på huvudkontoret, medarbetare som vid sidan av sitt ordinarie arbete utbildats till redaktörer. Intranätverktyget är användarvänligt vilket gör det lätt att uppdatera informationen.


– Genom att de som kan ämnesområdet bäst också lägger ut den, blir informationen mer relevant, sade Anna Densjö.

 

Ola Kroon 

Ola Kroon från Inköpsavdelningen presenterade webbshopen

Butiken i Praktiken och resebokningssystemet PRINS
 

 

Lätt att beställa profilvaror

Ola Kroon från Inköpsavdelningen presenterade webbshopen Butiken i Praktiken som finns på intranätet sedan ett år, samt resebokningssystemet PRINS, Praktikertjänst Resor Inom Sverige.


– Vi är en av flera avdelningar i organisationen som drar nytta av att samla allt på ett ställe. Det finns många fördelar med att Butiken i Praktiken nu ligger på nätet, även om katalogen fortfarande finns att beställa som trycksak. Tillgängligheten har ökat, uppgifterna är ständigt aktuella, det är enklare för besökarna att hitta och beställa varorna.


– Vi har fått ner de administrativa kostnaderna. Genom att vi enkelt kan annonsera ut ”hyllvärmare” minskas lagerkostnaderna. Allt detta sammantaget spar både tid och pengar.


Ola Kroon berättade vidare om resebokningssystemet PRINS där medarbetare i företaget kan boka flyg, tåg, hyrbil och hotell och i princip ser samma information som en resebyrå får upp på skärmen.


– Det innebär att de spar tid istället för att surfa runt på de olika resesajterna, sade Ola.

 

Kontinuerlig utveckling

Karen berättade om vad som är på gång just nu i arbetet med att utveckla och förbättra intranätet. Det handlade bland annat om en ny sökfunktion, ett nytt statistikverktyg och ett kvalitets- och ledningssystem för Hälso- och sjukvård, med mera.


– Dessutom arbetar vi med att göra strukturen på intranätet mer logisk. Till vår hjälp har vi så kallade fokusgrupper, som består av intranätanvändare från bland annat mottagningar för att få in synpunkter och förslag till förbättringar.

 

Text: Anna Ekström

Foto: Georg Kristiansen 

 
Vad söker du?


Avancerad sök
Praktikertjänst AB ∙ 103 55 Stockholm ∙ Besöksadress: Adolf Fredriks Kyrkogata 9 A ∙ Tfn 08-789 40 00
Kontakta oss    Cookieinformation
Webmaster
webmaster@ptj.se